Wieczory Mistrzowskie 20. Sam na scenie

CZWARTEK, 15 CZERWCA g. 20:00



JUBILEUSZ 20. Sam na scenie – Wieczór mistrzowski
15 czerwca, godz. 20:00 „Rachela Auerbach, pisma z Getta Warszawskiego”

adaptacja: Radosław Paczocha
reżyseria: Iwona Siekierzyńska
wykonanie: Jowita Budnik
muzyka: Marzena Majcher
scenografia i kostiumy: Radosław Dębniak i Monika Graban
producent: Narodowe Centrum Kultury
/obowiązuje rezerwacja miejsc / wejściówki do odebrania w OT Rondo/


Monodram „Rachela Auerabach, pisma z Getta Warszawskiego” jest spektaklem wyjątkowym w treści i formie. Wstrząsające zapiski Racheli Auerbach, która przez długi czas prowadziła kuchnię przy ul. Leszno 40 w Warszawie, są świadectwem ludzkich tragedii, tym bardziej okrutnych, że stały się powszedniością. To właśnie kuchnia jest „miejscem” akcji monodramu, gdzie w kolejce po zupę, jak po przepustkę do życia, stoją „bohaterowie” dramatu przywoływani w monologu przez Rachelę. Tu spotykają się życiorysy skazanych na śmierć, to tu przychodzą po nadzieję.
Zjawiskowość aktorstwa Jowity Budnik w tym przedstawieniu polega na skromności. Aktorka nie dokłada do interpretacji tekstu więcej niż to konieczne. Pozwala poznać i spróbować zrozumieć tragedię ofiar Holocaustu z empatią i pokorą. To aktorstwo najwyższej próby. Służalcze względem autorki, tekstu, a przede wszystkim historii, której nigdy dość posłuchać i przemyśleć. Wszystkie elementy teatralnego sztafażu – scenografia, kostium, światło, muzyka – tak jak interpretacja aktorska służą tematowi spektaklu. Mamy do czynienia z monodramem wyjątkowo skromnym, ale o sile rażenia, która nie pozwala na obojętność.
Spektakl został zrealizowany w ramach kampanii społeczno-edukacyjnej związanej z 75. Rocznicą Aktion Reinardt.


Jowita Budnik
Aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna. Związana z Agencją Aktorską Jerzego Gudejki. Laureatka nagród aktorskich na festiwalach filmowych w Chicago, Gdyni, Karlowych Warach i Valladolid. Zdobywczyni Polskiej Nagrody Filmowej Orzeł za rolę w filmie „Plac Zbawiciela” (reż. Joanna Kos-Krauze i Krzysztof Krazue). Odtwórczyni roli Racheli Auerbach w filmie Roberty Grossman „Kto napisze naszą historię”.
źródło: https://www.instytut-teatralny.pl/.../rachela-mono-w.../
fot. Maciej Czerski


PIĄTEK, 16 CZERWCA g. 20:00



JUBILEUSZ 20. Sam na scenie – POKAZ SPECJALNY

14 czerwca 2023, godz. 10.00 i 12.00 lekcja teatralna dla uczniów szkół ponadpodstawowych
16 czerwca 2023, godz. 20:00

/obowiązuje rezerwacja miejsc /wejściówki do odebrania w OT Rondo/

„Impromptus. Opus powojenne”
na motywach poematu „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza
Otwarta próba monodramu w reżyserii Stanisława Miedziewskiego w wykonaniu Mateusza Nowaka.
„Impromptus. Opus powojenne” to sytuacja artystyczna w wykonaniu Mateusza Nowaka i Stanisława Miedziewskiego oparta na poemacie „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza.
Duet Miedziewski-Nowak zrealizował dotychczas trzy monodramy „teatralność”, „Od przodu i od tyłu” oraz „Żertwa”. Spektakle te zostały zagrane blisko 300 razy w Polsce oraz za zagranicą, w dwudziestu krajach na czterech kontynentach. Zdobyli za nie ponad 30 nagród, w tym 10 na festiwalach zagranicznych.
Stanisław Miedziewski i Mateusz Nowak po raz pierwszy zapraszają publiczność do swojego laboratorium teatru jednego aktora.
Od ostatniej wspólnie premiery minęło siedem lat. Było to okres poszukiwań i namysłu. Podjęta w tym roku praca nad inscenizacją mickiewiczowskiego poematu przeistoczyła się w proces, którego etap zaprezentują słupskiej publiczności. Twórcy mają nadzieję na konfrontację własnego stanu poszukiwań formy nowego spektaklu z oczekiwaniami i energią publiczności.
Miedziewski i Nowak deklarują, że w „Panu Tadeuszu” znaleźli to, o czym chcą rozmawiać z widownią. Dlaczego więc nie premiera? „Nie wiem” odpowiadają jednocześnie. „Na pewno nie mamy zakończenia”. Dzieło sztuki nigdy nie może być zakończone? Pytań jest wiele. Czy publiczność przyniesie na nie odpowiedź?


SOBOTA, 17 CZERWCA g. 19:00


JUBILEUSZ 20. Sam na scenie – Wieczór mistrzowski
17 czerwca, godz. 19:00 „Sama na scenie... Katarzyna Figura"


/obowiązuje rezerwacja miejsc / wejściówki do odebrania w OT Rondo/


Spotkanie oparte będzie o mistrzowską rolę Fedry w spektaklu "Fedra" reż. Grzegorza Wiśniewskiego z wykorzystaniem fragmentów monologów. Spektakl od paru lat gości w repertuarze Teatru Wybrzeże i zdobył ogromne uznanie i wiele nagród na festiwalach teatralnych. Za rolę tytułową Katarzyna Figura otrzymała Grand Prix 60. Kaliskich Spotkań Teatralnych. Aktorka zwyciężyła również w plebiscycie publiczności i otrzymała tytuł NajBogusławskiego Aktora.


Katarzyna Figura - aktorka filmowa i teatralna, absolwentka warszawskiej PWST. W latach 1984-1989 aktorka Teatru Współczesnego, 2006-2009 i 2013-2016 Teatru Polonia oraz 2006-2013 Teatru Dramatycznego w Warszawie. Od 2013 roku w zespole Teatru Wybrzeże w Gdańsku. Zagrała w filmach m.in. Andrzeja Wajdy, Krzysztofa Kieślowskiego, Roberta Altmana, Romana Polańskiego, Juliusza Machulskiego, Piotra Szulkina, Radosława Piwowarskiego, Marka Koterskiego, Ryszarda Brylskiego, Jerzego Stuhra, Janusza Zaorskiego i Filipa Bajona. Uhonorowana m.in. Złotymi Lwami na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej za role w filmach "Ajlawju" reż. Marek Koterski i "Ubu król" reż. Piotr Szulkin, Polską Nagrodą Filmową Orły za główną rolę kobiecą w filmie "Żurek" reż. Ryszard Brylski, Grand Prix 60. Kaliskich Spotkań Teatralnych - Festiwalu Sztuki Aktorskiej za rolę tytułową w tragedii "Fedra" Jeana Racine’a w Teatrze Wybrzeże. W ostatnim czasie aktorka wystąpiła w filmach "Dziewczyny z Dubaju" reż. Maria Sadowska, "Victoria" reż. Karolina Porcari oraz "Chrzciny" reż. Jakub Skoczeń.
Materiały Prasowe Teatru Wybrzeże, autor: Łukasz Ziętek.